Kapcsolat
Akció
Kezdőlap » LED Világítástechnika
LED szalagok |
LED tápegységek |
A napjainkban oly divatos LED-ek minden tekintetben messze felülmúlják a hagyományos fényforrásokat. Az izzók fényét az elektromos áram által izzított volfrámszál szolgáltatta. Izzóknak, izzólámpáknak is nevezzük őket; nevük egyben rámutat egyik hátrányos tulajdonságukra, amely a nagy hőtermeléssel járó működés. A felhasznált energia döntő része nem fényt ad, hanem hőként vész el. Élettartamuk ideális esetben is csak egy-kétezer üzemórára korlátozódik és körte alakjuk, menetes foglalati részük pedig behatárolja felhasználhatóságukat.
Az alábbi felsorolásból kitűnik, hogy a LED-ekkel szembeni hátrányaik meghatározzák sorsukat.
LED-es fényforrások előnyei az izzólámpákkal szemben:
LED spotok, „ledes izzók”, „ledkörték”
A napjainkig gyártott világítótestek nagy része, valamint a már régóta meglévő lámpatestek (csillárok, falikarok, stb.) fényforrás-befogadó helyei a foglalatok, még az izzólámpás korszakhoz igazodóan lettek kialakítva. Általánosságban az E27-es, E14-es. majd a későbbiekben GU10-es, G4-es foglalatok még az izzószálas fényforrások méreteire lettek tervezve. Így a technikai fejlődés és az ezzel együtt járó energia-megtakarítási igény kielégítését szolgáló LED-es fényforrásokat is a jelen átmeneti korszakban az E27, E14, GU10, G4 foglalatokkal gyártják. Az első „fecskék” a halogén spotizzók MR16-os formájába bújtatott, úgynevezett DIP LED-ekkel szerelt spotok voltak. „Sokledes” változataik már alkalmasak lettek a sok áramot használó, és jelentős hőt termelő halogén spotok kiváltására. Korszerűbb társaik már SMD LED-ekkel szerelve kerültek ki a gyártósorokról, melyekkel egy időben jelentek meg a power LED-es kivitelek is. Ez utóbbiak már jól alkalmazhatóak Edison körteizzójának modern változatában E27, E14 fejrésszel, becsavarhatóan, nagy fényerő előállítására.
LED szalagok:
A LED technológia felforgatta a világítástechnika világát. A LED szalagok segítségével eddig elképzelhetetlen, lehetetlennek tűnő világítási feladat vált egy csapásra könnyűszerrel megoldhatóvá. Így például rendkívül keskeny helyekről tudunk világítani, pillekönnyű fényforrást kaptunk kézhez, melyet méretre szabva bárhova elhelyezhetünk.
A LED szalag ma már megtalálható a boltok vitrinjeiben, polcok világításaként, dekorációs, vagy tényleges fényként, alumínium profilokba ragasztva felületszerelten, vagy süllyesztve. Látható szórakozóhelyeken, lakások rejtett világításainak megoldásaiként, díszlécekben, stukkókban elhelyezve akár fényerő-szabályzással (dimmeléssel, dimmereléssel) is.
Mi is az a LED szalag?
Apró fénypontok sora, hajlékony, keskeny nyomtatott áramkörbe ültetett SMD LED-ek sokasága, mely folytonos fénycsíkként használható felületekre ragasztva, méretre szabottan.
Felhasználási lehetőségeinek csak a fantázia szabhat határt. Minden olyan helyen alkalmas világításra, ahol:
A jelenleg használatos szalagok döntő többségéhez 12V DC tápegység szükséges. A megbízható működés, hosszú élettartam csak abban az esetben lehetséges, ha az egyenfeszültségű, stabilizált tápegység terhelhetősége, teljesítménye (W) magasabb, mint a róla üzemeltetett LED szalag áramfelhasználásából adódó igény. A szalagok alapvetően 3528-as, vagy 5050-es LED-ekkel vannak szerelve, jellemzően 30, 60, vagy 120 LED/m-es kivitelben. Ennek megfelelően különböző W/m fogyasztási adatokkal rendelkeznek, melyeket a megvalósítandó világítási feladat tervezésekor alapvető szempontként kell figyelembe venni. A kétféle LED eltérő fényáram (lumen, lm) értékekkel bír, melyet befolyásol a világító dióda (LED) színhőmérséklete (Kelvin, K) is.
Általánosságban kijelenthető, hogy a melegebb színhőmérsékletű LED-ek kisebb, a hidegebb színhőmérsékletűek nagyobb lumen értékkel világítanak, tehát erősebb fényérzetet adnak, de a színvisszaadási tulajdonságuk különböző. Másik fontos tényező a megvilágítási szint mértéke, az adott felületen mért (lux) érték, mely függ a fényforrás távolságától, intenzitásától, sugárzási szögétől.
A LED-ek folyamatos fejlesztésének és a bennük rejlő lehetőségek eredményeként a fejlődés megállíthatatlan. Nap, mint nap találkozunk velük:
Felhasználásuk azonnali nagymértékű energia-megtakarítással, karbantartási igény csökkenéssel jár. Az alacsony hőkibocsátás pedig csekélyebb hőterhelést jelent befogadó közegükre. A hosszabb élettartam kevesebb cserét, ezáltal kevesebb hulladéktermelést feltételez. A korszerű gyártástechnológiának köszönhetően környezetünket is kevésbé terheljük.
A LED technológia térhódítása többet jelent egyszerű energia-megtakarításnál; jövőbe mutató példát jelent az emberiség számára a földi lét egyensúlyának visszaállítására.